Саме проукраїнська позиція наших політиків
є гарантією того, що Україна не буде розділена

24Жовтень 2015

Дотримання прав людини в пенітенціарній системі

 

16 жовтня 2015 року на базі підкомітету з питань діяльності Державної пенітенціарної служби Комітету Верховної Ради України з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності відбулася ІV робоча зустріч, присвячена питанню законодавчого забезпечення дотримання прав людини в пенітенціарній системі.

Головуючий на зустрічі народний депутат України Юрій Мірошниченко, який очолює  підкомітет з питань діяльності Державної пенітенціарної служби, у своїй вступній промові подякував всім присутнім і відзначив, що проведення таких робочих зустрічей є унікальною можливістю для багатостороннього обговорення законодавчих ініціатив забезпечення прав людини під час визначення і реалізації державної політики у сфері виконання кримінальних покарань, адже у них беруть участь: народні депутати України, представники Міністерства юстиції України, Генеральної прокуратури України, офісу Ради Європи в Україні та Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини,  Державної пенітенціарної служби України, представники українських та міжнародних правозахисних громадських організацій, адвокати, науковці.

 На порядок денний було винесено шість питань.

 ІV Робоча зустріч

 16 жовтня 2015 року, 13:00 – 15:00

Порядок денний

 

  1. Вступне слово Голови підкомітету, народного депутата України Мірошниченка Юрія Романовича щодо роботи підкомітету у справі законодавчого забезпечення дотримання прав людини в пенітенціарній системі України
  2. Надання психіатричної допомоги неповнолітнім засудженим. Внесення змін до Кримінального виконавчого кодексу України. Доповідає: Шум Сергій Сергійович, Заступник директора з наукової роботи і судової психіатрії та експертизи Українського науково-дослідного інституту соціальної і судової психіатрії та наркології при Міністерстві охорони здоров’я України 
  3. Законопроект «Про внесення змін до статті 84 Кримінального кодексу України (щодо посилення гарантій дотримання прав людини та удосконалення порядку звільнення від  покарання за хворобою)». Доповідає: Бойкова Ірина Анатоліївна, адвокат
  4. Законопроект про внесення змін до кримінального кодексу України щодо  порядку здійснення помилування. Доповідає: Бадира Валентина Андріївна, керівник БО «Чернігівський жіночий правозахисний центр»
  5. Законопроект «Про впорядкування кримінальних покарань за особливо тяжкі злочини. Доповідає: Букалов Олександр Павлович, Керівник Департаменту з питань помилування Адміністрації Президента України, Член ради громадської організації "Донецький Меморіал»
  6. Законопроект «Про внесення змін до Кримінально-виконавчого кодексу України щодо удосконалення порядку виконання кримінальних покарань, забезпечення прав засуджених і покращення умов їх триманняя. Доповідає: Михайло Романов, кандидат юр. наук, доцент Харківської національної академії імені Ярослава Мудрого
  7. Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення виконання кримінальних покарань та реалізації прав засуджених (реєстраційний №2490а від 10.08.2015). Доповідають: Представники Державної пенітенціарної служби України

 

Юрій Мірошниченко звернув увагу присутніх, що це вже четверта робоча зустріч в форматі  роботи підкомітету.

Голова підкомітету також зазначив, що розроблені експертами, за результатами другої робочої зустрічі та зареєстровані у Верховній Раді на початку липня шість законопроектів, які були направлені на від Комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності по напрямку реалізації проекту «Подальша підтримка пенітенціарної реформи в Україні», який проводиться в межах Рамкової програми співпраці ЄС та Ради Європи для Вірменії, Азербайджану, Грузії, Республіки Молдова, України і Білорусі, до Офісу Ради Європи з метою здійснення експертного опрацювання, отримали  експертні висновки щодо них.

В цілому, висновки є позитивними, а зауваження, що були висловлені Україні відносно роботи пенітенціарної системи та існуючих в рамках цієї сфери проблем, в законопроектах враховані та пропонується вирішення наявних проблем.

Аналіз даних законопроектів було здійснено експертами Ради Європи Джоном МакГакіном та Еріком Сванідзе.

Юрій Мірошниченко також висловив свою подяку Ользі Сандаковій, керівникові проекту «Подальша підтримка пенітенціарної реформи в Україні»  за координацію цієї співпраці з Радою Європи та висловив свої сподівання на подальшу плідну співпрацю.

 

Це наступні законопроекти:

1. «Про внесення змін до Закону України «Про попереднє ув’язнення» щодо імплементації окремих стандартів Ради Європи" (реєстр. № 2291а від 06.07.2015).

2. «Про внесення змін до Кримінально-виконавчого кодексу України щодо удосконалення порядку застосування до засуджених заходів заохочення і стягнення» (реєстр. №2251а від 03.07.2015).

3. «Про внесення змін до Кримінально-виконавчого кодексу України (щодо гуманізації порядку і умов виконання покарань)» (реєстр. №2252а від 03.07.2015).

4. «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення доступу до правосуддя осіб, які утримуються в установах попереднього ув’язнення та виконання покарань» (реєстр. №2255 а від 03.07.2015).

5. «Про внесення змін до Кримінально-виконавчого кодексу України щодо удосконалення гарантій права засуджених на відбування покарання за місцем проживання до засудження або місця постійного проживання родичів» (реєстр. №2253а від 03.07.2015).

6. «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо гуманізації кримінальної відповідальності жінок» (реєстр. №2254а від 03.07.2015).

 

Юрій Мірошниченко подякував офісу Ради Європи за підтримку України у вирішенні фундаментальних питань та проведенні необхідних реформ у сферах прав людини, верховенства права та демократії.

Головуючий також звернув увагу учасників засідання, що на наступному засіданні Комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності будуть розглядатися розроблені учасниками робочих зустрічей законопроекти і висловив свої сподівання на те, що більшість з них буде потім ухвалена Верховною Радою в якості законів.

На IV робочій зустрічі з народних депутатів України також були присутні: Богомолець Ольга Вадимівна, Голова Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров'я та Корчинська Оксана Анатоліївна, – Перший заступник голови цього Комітету.

Оксана Корчинська у своєму вступному слові зазначила, що їх Комітет радий долучитися до співпраці з підкомітетом з питань діяльності Державної пенітенціарної служби України та, що вони готові взяти на себе питання, які стосуються медицини в пенітенціарній системі.

 Ольга Богомолець, у своїй вступній промові зазначила, що проблеми, які винесені на порядок денний є дійсно важливими і додала, що на часі також працює над розробкою законопроекту про психіатрію.

«Комітет з питань охорони здоров’я завжди відкритий до співпраці. Ми зі свого боку готові долучитися – і з точки зору поправок до законів, і з точки зору спільного написання законопроектів», – зазначила парламентарій і додала, що важливим питанням також є наступне – які зміни необхідно внести до законодавства, щоб не порушувалися права громадян з точки зору надання першої невідкладної допомоги і стану здоров’я. Це зумовлено тим, що є закрита лікарня швидкої медичної допомоги, яка підпорядковується органам правоохоронної системи і куди доступ іншим лікарям обмежений.

«Тут виникає питання з переліком станів та випадків, коли лікарі не можуть віддавати правоохоронцям «пацієнта» – варто зробити відкриту процедуру, – щоб і закон не порушувався і права людини було дотримано», – зауважила Ольга Богомолець.

Оксана Корчинська додала, що важливим моментом є необхідність обмеження впливу керівництва колоній на лікарів, які там працюють, з метою надання адекватнішої допомоги ув’язненим та збереження їхнього життя.

Розкриваючи зміст першого важливого питання щодо надання психіатричної допомоги неповнолітнім засудженим, Шум Сергій Сергійович, Заступник директора з наукової роботи і судової психіатрії та експертизи Українського науково-дослідного інституту соціальної і судової психіатрії та наркології при Міністерстві охорони здоров’я України, зазначив, що законодавче забезпечення надання психіатричної допомоги неповнолітнім засудженим потребує суттєвого доопрацювання, адже існують непоодинокі випадки порушення прав дитини на охорону здоров’я.

 За даними ВООЗ, розлади психічного здоров’я серед неповнолітніх засуджених є більш поширеними, ніж серед дорослих, при цьому 95% з них має принаймні один психічний розлад, а 80% мають більше ніж один психічний розлад. 

 «Відповідно до Мінімальних стандартних правил поводження з в’язнями, усі заклади повинні мати у своєму розпорядженні принаймні одного кваліфікованого медичного працівника, досвідченого в галузі психіатрії, повинні виявляти всі психічні захворювання, які могли б перешкодити перевихованню в'язня, повинні піклуватися про покращення психічного стану засудженого, а згідно п. 82, в'язнів, які страждають на психічні захворювання, треба брати під нагляд і лікувати в спеціальних закладах під керівництвом лікарів. Медичні та психіатричні служби, що працюють у пенітенціарних закладах, повинні забезпечувати психіатричне лікування всіх в'язнів, що його потребують», – зауважив Сергій Шум і додав, що метою пропонованого ним законопроекту є покращення надання психіатричної допомоги неповнолітнім засудженим, а також виконання рекомендацій Комітету по правах дитини ООН щодо розробки національної політики в галузі охорони психічного здоров’я дитини.

Вислухавши думки та дискусії інших учасників робочої зустрічі по даному питанню на підтримку зазначеної ініціативи, Юрій Мірошниченко відзначив позитивні зрушення і запропонував автору законопроекту доопрацювати його, врахувавши озвучені учасниками засідання правки та пропозиції на наступне засідання підкомітету.

 

Доповідаючи по другому питанню, Ірина Бойкова  зазначила, що запропонованим нею проектом закону передбачається внести зміни до статті 84 Кримінального кодексу України (далі – КК України), спрямовані на удосконалення процедури застосування звільнення від покарання за хворобою до  засуджених осіб.

 Зокрема, ініціатором законопроекту пропонується передбачити, що основною підставою  звільнення є виключно стан здоров’я  ув’язненого, засудженого, який загрожує його життю і здоров’ю,  є несумісним з виконанням кримінального покарання.

Запропонований  порядок, на думку автора, дозволить запровадити практику звільнення усіх хворих осіб, незалежно від тяжкості вчиненого/інкримінованого  злочину та  виду призначеного покарання, результатом чого стане практичне впровадження гарантій захисту життя і здоров’я таких осіб, а також зменшення випадків стягнення з України сатисфакційних  виплат за порушення прав людини.

Даний законопроект викликав багато дискусій серед учасників.

Голова підкомітету зауважив, що даний законопроект необхідно доопрацювати – аби він, з одного боку, відповідав Європейським стандартам, а з іншого – не був легальним джерелом уникнення відповідальності.

 

Стосовно наступного законопроекту про внесення змін до кримінального кодексу України щодо  порядку здійснення помилування, ініціатором якого є Валентина Бадира, пропонується – внести зміни до статті 87 Кримінального Кодексу України, що: Заміна засудженому призначеного судом покарання у виді довічного позбавлення волі на позбавлення волі на певний  строк можлива після фактичного відбуття особою, засудженою до довічного позбавлення волі, не менше 20 років призначеного судом покарання. При помилуванні загальний строк перебування засудженого в місцях позбавлення волі не може перевищувати 30 років.

Учасниками засідання було прийняте рішення внести певні правки до запропонованого проекту закону і розглянути його на наступному засіданні.

 

Виступаючи по четвертому питанню, Олександр Букалов запропонував увазі учасників робочої зустрічі доопрацьовану ним законодавчу ініціативу, яка стосується питання впорядкування кримінальних покарань за особливо тяжкі злочини. Він зазначив, що, отримуючи покарання у вигляді довічного позбавлення волі, засуджені особи позбавляються можливості скористатися амністією або умовно-достроковим звільненням на відміну від отримання покарання у 15 років позбавлення волі і, що до того ж, такі люди тримаються на максимально жорсткому режимі. Помилування для таких людей отримати вкрай важко, скоріше навіть – неможливо.

Пропозиція доповідача полягала у тому, аби внести правки до Кримінального кодексу України, які б надавали можливість призначати покарання у вигляді позбавлення волі на 20-25-30 років.

На думку Вадима Човгана,  у разі ухвалення Верховною Радою України даного законопроекту, від засуджених буде велика кількість звернень до Європейського суду з прав людини по предмету перегляду вироків суду.

Дана ініціатива отримала багато коментарів від присутніх, проте майже всі погодилися з думкою про те, що такий законопроект потрібен і доручили Олександру Букалову доопрацювати його на наступне засідання, з урахуванням пропозицій та застережень від учасників робочої зустрічі.

 

Розглядаючи наступний законопроект «Про внесення змін до Кримінально-виконавчого кодексу України щодо удосконалення порядку виконання кримінальних покарань, забезпечення прав засуджених і покращення умов їх тримання», автором якого є Михайло Романов, учасники робочої зустрічі підкомітету дійшли згоди, що даний законопроект необхідно доопрацювати, врахувавши ті моменти, де його положення перекликаються з положеннями підтриманого на попередніх робочих зустрічах проектів законів та законопроекту № 2490а. Положення, які не врегульовані законопроектом №2490а, було запропоновано винести в окремий законопроект.

 

Підводячи підсумок, Юрій Мірошниченко підкреслив, що проект закону №2490 а є справді важливим і потрібним і, що його розробляв Уряд, а тому варто підтримати та, скоріше – підстрахувати, аніж критикувати.

Головуючий зазначив, що у другому читанні (за умови прийняття у першому) до даного проекту закону можна буде внести поправки, які на думку експертів-правозахисників є доречними, попередньо разом обговоривши їх на засіданні підкомітету та сформулювавши конкретні пропозиції, що покращать даний законопроект.

 

Щодо проекту закону Михайла Романова – учасниками робочого засідання було ухвалено рішення, що ті положення, які можна об’єднати з законопроектом №2490 а – варто об’єднати, а іншу частину документу – варто виписати в окремий проект закону  та запросив присутніх на засіданні експертів-правозахисників долучитися до спільної роботи над зазначеним законопроектом. 

 

Голова підкомітету подякував всім, хто взяв участь у ІV робочій зустрічі по дотриманню прав людини в пенітенціарній системі та зазначив, що всі можуть направляти свої правки та пропозиції по законопроектам на Комітет чи підкомітет і вони обов’язково будуть розглянуті.

Юрій Мірошниченко підкреслив – він переконаний, що разом, спільними зусиллями буде зроблений  крок вперед на шляху подолання існуючих проблем та покращення ставлення до людей, які за тих чи інших обставин опинилися за гратами, адже вони теж є люди і заслуговують на повагу.

 

Проведення наступної робочої зустрічі планується у листопаді 2015 року.